De onderkant van de arbeidsmarkt in 2025
Ruim twee miljoen werkenden en werkzoekenden in Nederland hebben een laag opleidingsniveau. Een flink deel van hen heeft het moeilijk op de arbeidsmarkt. Zo zijn ze anderhalf keer vaker werkloos dan gemiddeld. Geregeld steekt de zorg de kop op dat de situatie van laagopgeleiden in de nabije toekomst verder achteruit zal gaan. In het rapport De onderkant van de arbeidsmarkt in 2025 presenteren het Centraal Planbureau (CPB) en het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) scenario's voor 2025.
Download in Nederlands: 'De onderkant van de arbeidsmarkt in 2025'
Download in Nederlands: 'Bijlage A Opzet van de CPB-scenario's'
Download 'Bijlage B Opzet van de SCP-ramingen'
Auteur(s): Marloes de Graaf-Zijl, Edith Josten, Stefan Boeters, Evelien Eggink, Jonneke Bolhaar, Ingrid Ooms, Adri den Ouden, Isolde Woittiez
ISBN/ISSN/anders 978 90 377 0747 2
Alleen als pdf te downloaden van de SCP-site; niet verkrijgbaar in gedrukte versie.

Toekomstige ontwikkeling van de positie van laagopgeleiden
Het onderzoek toont aan dat de positie van laagopgeleiden in Nederland de afgelopen decennia al achterop is geraakt in vergelijking met middelbaar en hoogopgeleiden. De werkloosheid onder deze groep is veel hoger, en ook de kans op onzeker, laagbetaald werk is significant. In de komende jaren is het de vraag of deze achterstand zich zal vergroten of juist kan worden ingedamd. De scenario’s die zijn opgesteld door het CPB en SCP bieden inzicht in de mogelijke ontwikkelingen van werkloosheid, armoede, loonongelijkheid en de verschuiving van werk naar onzeker, laagbetaald werk.
Scenario’s voor 2025 en beleidsimplicaties
De prognoses voor 2025 geven een beeld van hoe de arbeidsmarkt zich voor laagopgeleiden zou kunnen ontwikkelen als de vraag naar verschillende opleidingsniveaus op dezelfde manier blijft veranderen als in de afgelopen decennia. Ook zijn verschillende beleidsmaatregelen doorgerekend, zoals het verlagen van het minimumloon of het verstrekken van loonkostensubsidies. Deze maatregelen kunnen effect hebben op de werkloosheid, het loon en de armoede van laagopgeleiden.
Gebruikte databestanden
- Statline (CBS)
- Enquête beroepsbevolking (CBS)
- Inkomenspanelonderzoek (CBS)
- World Input-Output Database - Socio Economic Accounts